Piękne miejsce na mapie Polski - województwo świętokrzyskie

Piękne mieszkanie na karcie Polski – województwo świętokrzyskie

Warto przeczytać

Województwo świętokrzyskie słynie z wielu frajdy i ciekawostek historycznych. To pole, które nie jest oczywiście rozpowszechnione jak inne w Polsce, ale pamięta moc do zaoferowania. Teren, na jakim nie spotkamy jeszcze ogromnej ilości turystów jest jeszcze nieodkryty.

Perły historii – Kielce, Sandomierz i Opatów.

Odwiedzając województwo świętokrzyskie, nie możemy pominąć stolicy. Kielce to miasto o dużej historii, w jakim krzyżowały się losy Polaków i Żydów. Prawa miejskie zdobyły w 1364 roku, i przez wieki stanowiły własność biskupów krakowskich. Naprawdę warto odwiedzić Rynek, trwający od połowy XII wieku. W 1800 roku całkowicie spłonął, a dzisiejsze budynki zostały zbudowane w XIX i XX wieku. Na spacer należy wybrać się na główny deptak, jakim stanowi ulica Sienkiewicza.

To pole historycznych zabytków, gdzie zabudowa secesyjna dodaje się z nowoczesną. Nad miastem góruje Pałac Biskupów Krakowskich umieszczony na Wzgórzu Katedralnym, dawna rezydencja duchownych, wprowadzona do rejestru zabytków. Budowla jest wcale zachowanym barokowym zamkiem w Polsce pierwszej części XVII wieku. Położony nieopodal Czerwony Szlak turystyczny zaprowadzi nas do najdoskonalszych znaczeń tego pięknego miasta. Samą z popularniejszych atrakcji województwa świętokrzyskiego jest oczywiście Sandomierz. Zwany ze względu na swoje położenie „Małym Rzymem”, zlokalizowany jest na siedmiu wzgórzach Wyżyny Sandomierskiej. Zawiera się tutaj aż 120 zabytków, oraz do najważniejszych należą: Ratusz, Rynek, Brama Opatowska, Synagoga, czy Katedra.

Warto jeszcze zobaczyć piękne kamienice, które powstały teraz w XV wieku i wyróżnia je bogactwo architektonicznych detali. Opatów to swoiste miejsce, pełne budowli z okresów romańskich. Koniecznie należy sprawdzić Rynek z Ratuszem, czy Bramę Warszawską. To jedna brama miejska, która uchroniła się do naszych czasów. By zobaczyć miasto z drugiej części warto zobaczyć podziemia, czyli tak zwaną Podziemną Trasę Turystyczną. Szlak ma 400 metrów długości i wysyła przez 40 piwnic, a najniżej położony punkt mieści się 14 metrów pod ziemią.

Magia podań i legend – Góry Świętokrzyskie

Miłośnicy życia z naturą też się nie zawiodą. Góry Świętokrzyskie są najstarsze w Polsce, najwyższym szczytem jest Łysica (614 m. n. p. m. ). Wspinaczka nie będzie ważna, gdyż góry są stosunkowo niewysokie, a szlaki nie należą do wymagających. Najpiękniejsze obszary przyrodnicze dostają się pod ochroną Świętokrzyskiego Parku Narodowego, który zaistniał w 1950 roku.

W jaskini „Raj” i Lipniku odkryto najstarsze ślady bycia pracownika w ostatnim świecie, datowane na czas paleolitu. Góry Świętokrzyskie to dodatkowo miejsce, któremu uroku dodają liczne opowieści i dania ludowe, popularne są te o sabatach czarownic. Łysa Góra, drugi pod względem wielkości szczyt (595 m. n. p. m.) to pole obrzędów dawnych Słowian, oddawano tu cześć pogańskim bóstwom.

Szlakiem domów i zamków – Kurozwęki, Krzyżotopór, Oblęgork

Kurozwęki to pole, które nas zaskoczy. Możemy tu podziwiać nie tylko dom z dołami i labiryntami, a i największą hodowlę bizonów amerykańskich. Zaistniał w XIV wieku jako obiekt o charakterze obronnym. Jest ostatnie sam z najstarszych, murowanych budynków w Polsce. Dom jest otwarty dla turystów dodatkowo ważna go oglądać z przewodnikiem. W Oblęgorku mieści się rezydencja, w której mieszkał Henryk Sienkiewicz.

Obecnie została przekształcona w muzeum poświęcone polskiemu Nobliście. Pierwsze informacje o tym polu pojawiły się teraz w XVI wieku. Budowa domu Krzyżotopór w Ujeździe zaczęła się w 1620 roku, a zamknęła w 1644, była to piękna warownia otoczona bastionami, największa w Europie do momentu powstania Wersalu. Do dzisiaj zatrzymały się mury oraz niektóre sklepienia, a obiekt wciąż zachwyca swoim rozmachem.

Województwo świętokrzyskie wyróżnia cały wachlarz atrakcji turystycznych. Zachwyca nie tylko historycznym bogactwem, a również pięknem przyrody.

Piękne miejsce na mapie Polski – województwo świętokrzyskie

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments