Gigantyczny spadek cen ropy naftowej!

Jak inwestować w ropę naftową?

Prasóweczki

Jak wkładać w ropę naftową? Niegdyś rynek ropy naftowej był zajęty dla potentatów naftowych i przedsiębiorstw poprzez nich sprawdzanych. Któż z nas nie słyszał o Johnie D. Rockefellerze oraz jego Standard Oil, czy późniejszej wszechwładzy kartelu naftowego OPEC (o jakim znacznie możesz przeczytać w tym produkcie), a również o potężnych, kontrolowanych i przez zarządy spółkach naftowych – Statoil, Rosnieft, Saudi Aramco także oryginalnych koncernach – Exxon Mobil, Chevron, Eni, BP, Royal Dutch Shell. Zatem stanowili dodatkowo zawsze są najwięksi gracze na rynku czarnego dobra (nie licząc Rockefellerów, którzy usuwali się z obecnego zbytu oraz ich Standard Oil, jakie stało podzielone na drobniejsze firmy, wśród jakich istnieje ponad Exxon i Chevron).

Jak wkładać w ropę naftową?

Na ostatnim „czarnym” biznesie fortunę zbudował niejeden kraj – Arabia Saudyjska, Rosja, Chiny, USA i Kanada (choć te trzy te światy są mocno zdywersyfikowane), Zjednoczone Emiraty Arabskie, Iran i Irak (natomiast ich wzrost został zmniejszony z różnych geopolitycznych względów), Brazylia, Meksyk, Kuwejt, lub w bieżącym etapie Azerbejdżan oraz sporo nowych. Bycie tak bogatych graczy nie oznacza jednak, że na zmianach cen ropy naftowej nie mogą korzystać więcej inwestorzy indywidualni. Zapewne nie zarobią oni na aukcji ropy naftowej, ponieważ nie maja do niej dostępu, a mogą pracować spekulując na tym sektorze za pomocą innego typu instrumentów finansowych.

Jak zarobić na taniejącej ropie?

Właściwie nie jest możliwe bezpośrednie inwestowanie w fizyczną ropę naftową, oczywiście jak przynajmniej w wypadku złota czy srebra, bowiem ropa naftowa jest za popularna w stosunku do własnej objętości – nie ma, krótko mówiąc, gdzie jej łączyć. Ceny ropy naftowej w skrajnym momencie miały wartość 160 dolarów za baryłkę, czyli mniej więcej dolara za litr paliwa. To nazywa, że w wypadku wzrostu cen paliwa (na niezapomnianym szczycie) o 10% zarobić można było 10 centów za jakiś posiadany litr paliwa, więc w wypadku 1000 litrów, które zajęłyby w beczkach niewielki pokój, zysk wyniósłby 100 dolarów (abstrahując nawet od kosztów transakcyjnych, transportu również oferty kupna i sprzedaży fizycznej ropy w handlu w tak małych ilościach). To prowadzi, że wkładanie w fizyczną ropę naftową z punktu widzenia inwestora jednego jest niemożliwe, a nawet jeżeli jakimś sposobem możliwe byłoby, toż oraz oczywiście inwestycja taka byłaby zupełnie nieopłacalna.

W rozważaniach pozostaniemy a przy instrumentach finansowych połączonych z ropą naftową – z odsieczą przychodzą tu certyfikaty FIZ, jednostki uczestnictwa FI, ETF-y, futures’y, opcje, czy kontrakty CFD. Najpierw jednak omówimy rodzaje ropy naftowej.

Plan i charaktery ropy naftowej
Podstawowy podział ropy naftowej to dział ze powodu na ciężar. Wybiera się ropę lekką (poniżej 825 kg/m³), średnią (od 825 kg/m³ do 875 kg/m³)oraz ciężką (powyżej 875 kg/m³). Ze powodu na skład chemiczny zalecana jest ropa parafinowa, naftenowa, parafinowo – naftenowa, aromatyczna, parafinowo – naftenowo – aromatyczna oraz parafinowo – aromatyczna. Oprócz tego ropę naftową liczy się na niskosiarkową (tak zwaną słodką) o zawartości siarki poniżej pół procenta oraz wysokosiarkową (tak zwaną kwaśną) o zawartości siarki powyżej pół procenta.

Ze powodu na budowa parafiny charakteryzuje się ropę niskoparafinową, parafinową i wysokoparafinową. Pierwsza nich wiąże w temperaturze poniżej -16 stopni Celsjusza, druga krzepnie w temperaturze od -15 do +20 stopni Celsjusza, a trzecia krzepnie w temperaturze powyżej +20 stopni Celsjusza. Ostatnim podziałem jest podział ze powodu na budowa żywic: małożywiczna (zawartość żywic poniżej 17%), żywiczna (zawartość żywic od 18% do 35%) oraz wysokożywiczna (zawartość żywic powyżej 35%).

Na świecie wydobywa się setki gatunków ropy naftowej o najnowszych właściwościach, jednak cztery z nich są zdecydowanie najprostsze na rynkach walutowych: WTI (West Texas Intermediate, znana oraz jako Texas Light Sweet), Brent, Ural (inaczej REBCO – Russian Export Blend Crude Oil) oraz ORB (OPEC Reference Basket).

WTI to ropa o gęstości około 827 kg/m³ i zawartości siarki na okresie 0,24% – istnieje toż ropa znacznie doskonałej jakości, z której przyjmuje się największą suma benzyn i oleju napędowego. Brent to mieszanka ropy z 15 pól naftowych postawionych na dnie Morza Północnego, jej gęstość oscyluje wokół 835 kg/m³, a zawartość siarki to 0,37%. Ural to ropa, która tłoczona jest do polskich rafinerii z rosyjskich gazociągów, poruszających się od zachodniej Syberii do Uralu. Istnieje toż ropa gorszej jakości – jej gęstość to nawet 865 kg/m³, zawartość siarki 1,8%, 6% parafin i pół procenta wody i zanieczyszczeń.

ORB wyznacza z zmiany średnią ważoną cen ropy sprzedawanej przez członków OPEC – w jego skład wchodzi algierska Saharan Blend, irańska Iran heavy, indonezyjska ropa Minas, iracka Basra light, kuwejcka Kuwait Export, libijska Es Sider, wenezuelska BCF 17, Murban ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, saudyjska Arab Light, katarska Qatar Marine oraz nigeryjska Bonny light.

ETF-y na ropę naftową
Samym z najprostszych sposobów na długoterminowe inwestowanie w ropę naftową za pomocą instrumentów ekonomicznych jest kupno jednostek funduszy ETF (Exchange Traded Fund, o jakich znacznie możesz przeczytać tutaj), których wartość śledzi notowania poszczególnych rodzajów ropy naftowej.

Znacznie ważną zaletą inwestowania w ETF-y z ekspozycją na rynek ropy naftowej jest łatwo nieograniczona płynność, dlatego są one znaczone na najliczniejszych parkietach świata. Oprócz tego, inwestując w ETF-y możemy wygrać z dźwigni finansowej, co idzie na zdecydowanie mniejsze zaangażowanie kapitałowe.

Największym minusem ETF-ów istnieje drogę zarabiania jedynie na wzrostach (chyba, że będziemy doskonalić swoją popularność ze prostych ETF-ów na odwrócone ETF-y, to jednakże będzie musieć większego zainteresowania). Niestety instrumenty ETF na ropę naftową nie są widoczne na Giełdzie Papierów Drogich w Warszawie (na warszawskiej GPW znajdziemy jedynie ETF’y dostarczane przez luksemburskiego Lyxor’a na WIG 20, DAX oraz S&P 500). Można zawsze wziąć z obecnego, co oferują rynki zagraniczne, wykorzystując pośrednictwo polskich domów maklerskich – dobrą propozycją pochwalić się że Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A., w jakim uzyskamy dostęp do indywidualnego z najszerszych rynków ETF-ów na świecie – NYSE Arca.

Kontrakty terminowe i opcje na ropę naftową
Poza jednostkami funduszy ETF w handlu ropą naftową można i wykorzystać kontrakty terminowe i drogi na czarne złoto. Że istnieje toż dodatkowy instrument, jakiego nie zlokalizujemy na Giełdzie Papierów Drogich w Warszawie, nawet bardzo wymagali je odnaleźć. Na szczęście giełda wówczas nie tylko Warszawa (aż chciałoby się rzec, że przede wszystkim nie Warszawa), a opcje i kontrakty futures na ropę naftową można zdobyć na indywidualnych giełdach, również za pośrednictwem polskich domów maklerskich.

Fundusze inwestycyjne z ekspozycją na ropę naftową
W ropę naftową (lub czy w ropę naftową i gaz ziemny) inwestować można za pomocą certyfikatów uczestnictwa w Funduszach Inwestycyjnych Zamkniętych (czyli FIZ) inwestujących w czarne złoto. Aby osiągnąć certyfikaty na ropę trzeba rozejrzeć się za nimi w kolekcji Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych reagujących na własnym rynku, ale można je zdobyć tylko za pośrednictwem giełdy. Należy jednakże mieć, że inwestycje w FIZ-y obarczone są nieporównywalnie wyższą kwotą za zarządzanie niż inwestycje w ETF-y, a poza występują one przed inwestorem o dużo wyższe wymogi kapitałowe.

Kontrakty CFD na ropę naftową
Jeszcze jednym sposobem inwestowania w ropę naftową są niezwykle obrazowe i najbardziej dostępne w użytkowaniu kontrakty CFD (Contract for Difference, o jakich znacznie możesz przeczytać w produkcie poświęconym CFD), których wartością ważną jest ropa naftowa (zwykle WTI lub Brent). Instrumenty te oferuje właściwie każdy broker Forex. Najprawdopodobniej istnieje toż najłatwiejsza, najsilniejsza i pewna z najpopularniejszych pod względem prowizji i spreadów form grze na ropie naftowej.

Zaletą takiego zwolnienia są i bardzo delikatne wymogi kapitałowe, bowiem kontrakty CFD są wysoko lewarowane (na własnym rynku nawet 1:33). W układy CFD na czarne złoto można inwestować z taką samą łatwością kiedy w waluty, kontrakty na akcje, czy metale szlachetne. Warto jednak mieć na uwadze, że koszty inwestycji (prowizje, spready), wysokość dźwigni finansowej i płynność realizacji praw są bardzo zróżnicowane, natomiast w klubie z obecnym przed podjęciem inwestycji należy przeanalizować oferty poszczególnych pośredników pod kątem kontraktów na ropę naftową.

Przyszłość ropy naftowej
W mojej (dużo subiektywnej opinii), inwestowanie długoterminowe w ropę naftową to, mówiąc kolokwialnie, strzał w kolano. Ropa naftowa jest atrakcyjnym instrumentem do czystej grze w małym czy średnim terminie, ale z uczciwością nie do wieloletniego kierowania naszego majątku.

Rozwój rynku odnawialnych źródeł energii, coraz wyżej podkręcane normy ekologiczne i jeszcze to piękniejsze progi dotyczące emisji spalin, gazów cieplarnianych (i pełnego innego, co podgrzewa treść i czym oddychamy w trudniejszych miastach), a dodatkowo postęp na rynku samochodów elektrycznych a (w mojej opinii) kojarząca się wielkimi krokami nowa elektryczna rewolucja to worek gwoździ do trumny ropy naftowej.

Jeszcze dekadę, dwie dekady temuż typy denerwowali się, że ropa się wykona a będzie przedmiot, a już wykazuje się, że ropa skąd się nie kończy, lecz jej czas jak najbardziej. Choć 80–procentowy zjazd notowań ropy naftowej to zapewne spekulacyjna przesada, to a kierunek ruchu jest spokojny z obecnym, co wygląda ten sektor prawdopodobnie jeszcze w niniejszym półwieczu. Bolesny koniec.

To cel tego punktu, ale dopiero początek Twojej sprawy z sektorami walutowymi. Przed Tobą długa droga, ale dobrze wiemy, kiedy Ciż ją ułatwić. Rachunek demonstracyjny toż najwspanialszy rozwiązanie, aby przetestować zdobytą naukę w pracy.

Zobacz również Oil Profit

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments